Vzhledem k inflaci budou tyto sváteční výrobky na Vánoce velmi drahé.

Jarmila Marešová

Vzhledem k inflaci budou tyto sváteční výrobky na Vánoce velmi drahé.

Vánoční svátky se rychle blíží a přinášejí s sebou tradiční společenská setkání a chutné pokrmy. Nicméně, letošní Vánoce budou mít i jinou stránku – inflaci cen některých oblíbených produktů. Zjistěte, které to jsou a proč se zdražují.

Předvánoční nákupy 2023: Očekávejte vyšší ceny některých položek

Hlavním tématem letošních vánočních nákupů bude inflace cen. Podle předpovědí by měl nárůst cen vánočních produktů být nižší než v roce 2022, ale některé položky se vyhnout nebudou moci. Pojďme se podívat na hlavní postižené:

Šampaňské

Podle informací od Davida Chatillona, spolupředsedy Champagnerského výboru, cena láhve šampaňského vzroste „mírně nad celkovou inflaci“. Důvodem je nárůst výrobních nákladů. Na rozdíl od loňského roku se ale neočekávají problémy s dodavateli některých ročníků.

Uzený losos

Dalším vánočním favoritem, který zaznamená vyšší ceny, bude uzený losos. Odhaduje se, že cena za plátek lososa vzroste o 5 až 15 centů v závislosti na výrobci a kvalitě. Například u balení deseti plátků dojde ke zvýšení ceny o 50 centů až 1,50 euro. Tato inflace u lososa by měla být „umírněnější než v loňském roce“, jak uvádí Pierre Commère, generální ředitel rybářského průmyslu Adepale. Opět se neočekávají problémy s dodávkami.

Paštika z husích jater

Třetí oblíbenou položkou Vánoc je paštika z husích jater (foie gras). Její cena již vzrostla v důsledku ptačí chřipky, ale i nadále budeme svědky dalšího zvyšování cen. Očekává se nárůst cen o dalších 5 % v důsledku vyšších nákladů na produkci a nákladů na nová očkování kachen. Paštika z husích jater je letos omezena kvůli opakovaným epizodám ptačí chřipky, které donutily některé chovatele likvidovat celé stavy.

Chytré a gurmánské Vánoce bez prázdných peněženek

  • Vyzkoušejte alternativní pokrmy, které nabízejí stejnou chuť bez vysokých cen.
  • Sledujte akční nabídky a slevy u vánočních produktů.
  • Nakupujte s předstihem a vyhněte se poslední chvíli strachu.
  • Zvažte domácí variantu luxusních pokrmů, jako je domácí paštika nebo uzený losos.

Hlavním cílem letošních Vánoc by mělo být trávit čas s rodinou a přáteli za dobrou atmosféru a lahodná jídla. Ať už si zvolíte tradiční vánoční stůl nebo vsadíte na alternativní varianty, nezapomeňte užívat si společnosti svých blízkých a sdílet společné okamžiky radosti a lásky. Přejeme vám veselé a chutné Vánoce.

MilujemeApple » Blog » Vzhledem k inflaci budou tyto sváteční výrobky na Vánoce velmi drahé.