Zahradnické tipy pro péči o rostliny během zimních měsíců

Jarmila Marešová

Pro člověka s vášní pro rostliny je zima neúprosným obdobím. Z venkovních pokojových rostlin musíme přejít k důkladné péči o ty, které máme uvnitř našich domovů. K jednomu z hlavních problémů, kterým čelíme, patří správné držení rostlin v dostatečné vzdálenosti od radiátorů a topných těles. Proč je toto tak důležité? Profesionální zahradník nám vysvětlí hlavní aspekty této problematiky.

Jak umístění blízko radiátorů ovlivňuje rostliny?

Většinou si myslíme, že teplé prostředí má pozitivní vliv na růst a životnost našich pokojových rostlin. Ve skutečnosti zkombinace sucha a vysokých teplot, která je způsobena umístěním rostliny přímo nad nebo vedle radiatoru, pôsobí negativně na rostliny.

Nadměrné sucho

Hlavním faktorem, který ovlivņuje rostliny při nadměrném sucho, je nedostatek vlhkosti vzduchu. Důvodem je to, že radiátor vyzařuje teplejší a suchý vzduch kolem sebe. Pokud umístíme své rostliny příliš blízko k radiatoru, budou mít problémy jak s nedostatkem vlhka, tak s teplotou prostředí.

Vysoká teplota: Skleníkový efekt v pokoji

Když umístíme rostliny příliš blízko k tímto topným zdrojům, jejich teplota rychle stoupne. Během zimních měsíců se dny zkracují a slunce zapadá velmi brzy, což znamená, že naše rostliny nemají dostatek času na fotosyntézu a uvolňování kyslíku. Tato situace způsobue problémy s vnitřním mikroklimatem místa, ve kterém jsou rostliny umístěny.

Jak daleko by měla být vzdálenost mezi rostlinou a radiátorem?

Optimální vzdálenost se liší podle druhu rostliny a jeho odolnosti vůči teplu a suchu. Některé rostliny snášejí sucho lépe než jiné. Odborný zahradník nám doporučuje:

  • Sledovat teplotu v místnosti, kde jsou rostliny umístěny.
  • Zkontrolovat vlhkost vzduchu během chladnějších dnů a podle potřeby zvýšit úroveň vlhkosti.

Neexistuje pevné pravidlo ohledně vzdálenosti, jež by měla být dodržována, ale dva metry je považováno za “bezpečnou” vzdálenost. Samozřejmě, pokud máte malý prostor nebo přetopený radiátor, budete muset udělat kompromis. Hledáme-li konkrétní řešení, měli byste hovořit s profesionálním zahradníkem či odborníkem na vaše rostliny.

Jak zlepšit životní podmínky rostlin během zimy?

Kromě správného umístění rostlin existují další tipy pro péči o rostliny v zimě:

  1. Omezte zalévání: Rostliny v zimě nepotřebují tolik vody jako v létě, jejich metabolizmus je totiž nižší. Přesto stále potřebují vlhkost.
  2. Nestříkejte listy rostlin vodou: Jemné stříkání vytváří navlhčené prostředí, které dokáže řazitníky přetěžující účinek suchého vzduchu z radiatoru. Nepřehánět to ale: nadměrné vlhko může vést ke hnilobám.
  3. Udroudou optimální teplotu a dobrý průběh vzduchu: Rostliny se cítí nejlépe při stabilní teplotě kolem dvaceti stupňů Celsia a průběhu čerstvého vzduchu. Je důležité zabránit průniku studeného vzduchu do místnosti s rostlinami. To lze realizovat pravidelným (neustálým) větráním.

Rady na závěr

Pokud jste si jisti, jak nakládat se svými rostlinami během chladných zimních měsíců, doporučujeme pokusit se konzultovat své nejsvláčilejší problém;y s odborným zahradníkem. Praktická rada přímo od těch, kterým záleží na péči o rostliny, vám může pomoci vyhnout se nechtěným následkům v důsledku špatného umístění vaší kolekci naproti radiatoru. Stojanice za to přemýšlet dopředu a dodržovat rady těch, kteří znají odvětví.

MilujemeApple » Blog » Zahradnické tipy pro péči o rostliny během zimních měsíců