Rozvoj štěňat: do kdy roste pes a co ovlivňuje jeho růst?

Jan Šerých

Jednou z nejdůležitějších otázek, které si řada majitelů nových štěňat klade, je do kdy roste pes. Růst psa může být velmi individuální a závislý na mnoha faktorech. Pro správný rozvoj štěňat je dobré vědět, jak dlouho můžeme očekávat růst našeho čtyřnohého přítele, aby bylo dosaženo optimálního zdraví a kondice. Tento článek se zaměří na některé z těchto faktorů, jako jsou plemena, období růstu a další charakteristiky.

Kde začíná růst štěněte

Růst štěněte začíná prakticky okamžitě po jeho narození, s největší rychlostí růstu v prvních několika týdnech života. Během tohoto období štěňata zdvojnásobují svou hmotnost zhruba každých deset dní a procházejí prudkým růstem kostí a svalové tkáně. To je zvláště důležité pro velká plemena, která potřebují více času na to, aby se vyvinula do své plné velikosti.

První měsíce života štěněte

Během prvních dvou až třech měsíců života štěně dosahuje rychlosti růstu zhruba kolem jednoho centimetru za týden. Tato rychlost růstu se stabilizuje v období od třetího do patnáctého týdne věku a štěně v tomto období přibírá asi 5 % své hmotnosti každé dva týdny.

Další období růstu

Po čtvrtém měsíci života začíná další období růstu, během kterého psi přibírají na hmotnosti přibližně stejnou rychlostí jako v období předchozím, ale již nevykazují tak prudký růst kostí a svalové tkáně. V období od šestého do dvanáctého měsíce života začíná u malých plemen poslední etapa růstu a u středních a velkých plemen klesá rychlost růstu až ke konci druhého roku života.

Role plemene a genetiky v růstu psa

Jedním z nejvýraznějších faktorů ovlivňujících růst psa je jeho plemeno. Psi malých plemen, jako jsou čivavy či maltézští psi, dorůstají rychleji než střední a velká plemena. Růst těchto menších plemen obvykle končí do jednoho roku věku, zatímco u středních a velkých plemen může pokračovat až do jejich druhého nebo třetího roku života.

Dosažení dospělé velikosti: příklady u různých plemen

Různá plemena psy dosahují dospělé velikosti v různém věku:

  • Malá plemena: například čivava, maltézský pes – kolem desátého měsíce života
  • Střední plemena: například beagle, baset – asi mezi první rokem života a patnácti měsíci
  • Velká plemena: například německý ovčák, labradorský retrívr – zhruba do dvou let
  • Gigantická plemena: například irský vlkodav, anglický mastif – mohou dospívat až ke třem rokům

Vždy je ale třeba brát v úvahu individuální faktory a genetiku jednotlivých psů, která může vést k odchylkám od obecných pravidel.

Vliv stravy a životního prostředí na růst štěněte

Kromě role plemene a genetiky mají velký vliv i strava a životní prostředí. Kvalitní přirozená strava s vyšším obsahem bílkovin, která poskytuje dostatek vitamínů a minerálů, je klíčem k optimálnímu růstu psa. Při krmení štěňat je nejdůležitější dodržovat správné porce a neumožnit jim přejídat se, což by vedlo k obezitě a problémům ve vývoji kosti a kloubů.

Další důležité aspekty pro řádný růst štěněte zahrnují vhodné ubytování (bez tahu a vlhka), adekvátní péči o zdraví (odčervení, očkování) a bezpečnosti psa. Hodně majitelů také podceňuje význam pohybu a pravidelných procházek štěňat, které jsou nejen důležité pro jejich psychický vývoj, ale také stimulují růst a posilují svalovou tkáň.

Zhrnutí faktorů ovlivňujících růst štěňat

Do kdy roste pes je otázka, která nemá jednoznačnou odpověď a může se lišit u každého jedince. Jsou však určité faktory, které mají na růst psa vliv:

  • Plemeno: malá plemena dorůstají rychleji než střední, velká a gigantická plemena
  • Genetika: genetická predispozice jednotlivých psů může vést ke změnám ve vývoji
  • Strava: kvalitní přirozená strava s vyšším obsahem bílkovin, vitamínů a minerálů je klíčem k optimálnímu růstu
  • Životní prostředí: vhodné ubytování, adekvátní péče o zdraví a bezpečnost psa přispívají k harmonickému růstu

Dbáním na tyto faktory můžeme zajistit, že naše štěňata dospějí do optimálního zdraví a kondice. Bez ohledu na velikost plemene či genetiku jednotlivých psů však znalost toho, co ovlivňuje jejich růst a jak se správně starat o štěňata, je klíčem k jejich dlouhodobému zdraví a spokojenosti.

MilujemeApple » Blog » Rozvoj štěňat: do kdy roste pes a co ovlivňuje jeho růst?