Proč mi kočka leží na břiše? Tajemství blízkosti mezi člověkem a kočkou

Jan Šerých

Každý z nás, kdo má doma kočku, jistě zažil situaci, kdy si z ničeho nic naše chlupatá mazlící se položila na hrud nebo záda. Zdálo by se, že pro kočičky není pohodlnější místo, ale proč vlastně rády leží právě na svém chovateli? Jde pouze o projev náklonnosti, nebo je důvod hlubší?

Důraz na komfort a bezpečí

Jedním z faktorů je pohodlí a teplé lidské tělo. Kočky milují teplá místa k odpočinku, a proto vám rády vylezou na kolena, zejména v chladnějších dnech.

Zvířata ve svém přirozeném prostředí hledají vhodné úkryty, které jim poskytují pocit bezpečí a ochrany. Nesmíme zapomínat, že kočky jsou lovci a také potenciální oběti. Z tohoto důvodu volí místa, kde mohou relaxovat se zárukou, že se na ně nic zlého nevrhne. A co může být bezpečnějšího místa než u svého chovatele?

Pevné vazby s člověkem

Velmi důležitý je také citový aspekt, který rozhoduje o tom, proč si kočky vybírají k ležení právě lidské tělo. Říkáme sice, že kočka je společenské zvíře, ale do jisté míry to platí i o psu. Rozdíl mezi oběma domácími zvířaty je však v jejich emočních projevech – naprostá většina majitelů potvrdí, že kočky jsou mnohem citlivější a komplikovanější.

Výměna vůní

Dalším důvodem, proč se kočka ráda přitiskne na svého pána, je snaha vyměnit svoji vůni za lidskou. Tato živočišná potřeba ve spolupráci člověka a zvířete vystupuje jako prostý, ale zároveň silný spojovací článek mezi dvěma různými bytostmi.

  1. Rozpoznání vlastníka – kočky mají v nose speciální orgán, který jim umožňuje vnímat svět kolem sebe prostřednictvím rozštěpování molekul zápachu. Díky tomu dokáže vaše zvíře ve vteřině rozpoznat přítomnost cizího člověka a naučit se rozlišovat mezi jednotlivými členy rodiny.
  2. Markování teritoria – pokud váš mazlíček pomalu třeme hlavou o vaše nohy nebo ruce, vězte, že na to má dobrý důvod. Takhle pro něj jemnou formou označuje své “teritorium” a zbavuje se konkurence, která by se snad mohla objevit mezi ním a vybranými domácími předměty.

Důlezitá role komunikace

Jak jsem již zmínila, kočičí citlivost je poměrně závažnou charakteristikou jejich osobnosti. Nezapomeňte, že domácí kočky jsou schopny porozumět lidským intonacím hlasu, což je tyto zvířecí spoluobčany skutečně zvláštní. Pokud vašemu kocourovi leží na hrudi, získává tak důležitou soustředěnost a emocionální uzdravení.

Pokud nelegte kočičí sezení

Na druhé straně jsou lidé, kteří přesvědčeni o tom, že kočka má ráda svých pánů ze svého klidu a chtějí si zajistit svoji nezávislost. Ale pokud vám to vadí, můžete jednoduše použít některý ze следujících tipů:

  • Dodržování fyzický kontakt – například lehce potlačení vaší ruky kolem její hlavy pomoct překonat obdržní ochoty sdělit si své city.
  • Poctěť dobrotag, která popřeje váš individuální prostor nedostatečnosti – pokračujeme smysl pro snímku místa, dostatek klidu a soukromí.
  • Nechte přátelský vztah posilovatel konverzace ve stylu “Kočičí chování trénink” – možná to není více komfortable postavit si stan mezi vlivem podplacené lásku a absolutní zakázána.

Ze všeho uvedeného vyplývá, že blízkost mezi člověkem a kočkou v jejich společných momentech pohody má značný význam. Rozumět tomu, proč mi kočka leží na břiše, nám pomůže lépe si uvědomit výjimečné privilegium být majitelem tak milujícího a oddaného tvora.

MilujemeApple » Blog » Proč mi kočka leží na břiše? Tajemství blízkosti mezi člověkem a kočkou