Proč kočka kouše při mazlení? Zjistěte, co se skrývá za tímto chováním

Jan Šerých

Určitě znáte ten pocit. Přijde vaše milovaná kočička a začne si pro hlazení. Vy jí ochotně věnujete pozornost a všechno je krásné, dokud vám nekousne do ruky. Často se nás ptáte, proč to kočky dělají a co s tím můžeme udělat. A tak jsme se rozhodli tomu věnovat tento článek.

Stres u koček

Nechceme vás hned šokovat, ale první možností, které musíme pomyslet, je stres. I kočky ho mají, i když to mnohdy nevypadá. Stres znamená pro kočku nutkání vybít frustraci a to se často odrazí právě na jejich chování při mazlení.

Pozor na přidrzlé kočky

Když vám kočka opravdu pevně drží ruku mezi tlapičkami a začne koukat, dává vám najevo, že potřebuje více prostoru nebo času na klid. Pokud ji nepustíte, nutíte ji do frustrace a tou se valit dál.

Kočka dostává příliš mnoho pozornosti

Některé kočky si prostě vážně nepotřebují tolik mazlení. Spíše naopak, mohou se cítit být obtěžovány a reagovat odpovídajícím způsobem.

Jak poznám, že moje kočka už má ale dost?

  • Pozorujte její polohu těla – když začne napínat vršek zad nebo ohýbat hřbet, je dost pravděpodobné, že vás chce říct “dost”.
  • Pozor na ocas – pokud kočka začne rychle pohybovat ocasem, je to často znamení, že se jí už nelíbí to, co děláte.
  • Posledním varováním před kousnutím může být neposednost – pokud je vaše kočka najednou velmi aktivní, skočí někam jinam nebo začne pobíhat, tak byste na ni neměli ukazovat.

Důležité je také sledovat, jak se kočka chová při mazlení s jinými lidmi nebo ve svém území. Pokud uvidíte nějaké změny, mohou to být ukazatele toho, že přebytečný kontakt způsobuje problémy.

Špatné návyky učené od koťáte

Některé problémy nemusí být až tak hluboko zakořeněné, jak bychom si mysleli. Někdy je to jen špatné chování, které se dostalo do světa dospělé kočky s malým kočičím tělem.

Jak mohu kočce pomoci?

  1. Vytvořit strukturu v jejím životě – pokud začnete trénovat kočku na fixní časy krmení nebo hraní, začne postupně rozumět, co je očekáváno.
  2. Naučit ji, že kousání bolí – tím, že přestanete s mazlením po prvním kousnutí a ignorujete vaši kočičí miláčka následujících 10 minut, jí dáte najevo, že by takové chování neměla opakovat.

Pokud se ale stále nedokážete zbavit nežádoucích kousnutých výpovědí lásky, doporučujeme navštívit veterinára, který poradí s vhodným postupem, jak tohoto problému jednou provždy zbavit.

Příčina může být i zdravotního původu

Ne všechny případy kousání mají psychologický nebo behaviorální důvod. Někdy byste se měli zamyslet nad tím, jestli terč vašich mazlínek nejde právě kvůli nějaké nemoci nebo nepohodě.

Zdravotní problémy spojené s kousáním

  • Bolest kloubů – pokud drážkají klouby kočce a oslovení je povzbuzuje ke změně polohy, nelze divit se reakci ve formě pokousnutí.
  • Zánět ucha – střední ucho je extrémně citlivou oblastí pro kočky a tištěné, takže pokud jí taších, nejspíš nedopadne dobře.
  • Zubní bolesti – pokud máte kočku, která trpí zubních onemocnění, může kousání být projev jejich nepohody.

Tedy stojí za zvážení, zda vaše milovaná kočička nemá žádné potíže se zdravím, které ji vedou k tomu, aby vám dala najevo svou nespokojenost ve formě kousnutí. Ačkoliv většinou takové chování hlavní udlost spustila, neztrácíme naději a vyzkoušíme-li si promluvit s veterinářem.

Udělat z mazlícího zážitku příjemnější

Pokud tedy za nechtěným kousáním vašeho kožešinového miláčka nestojí žádné vážné důvody ani stres, můžete se pokusit změnit základní pravidla hry. Když budete odpoutávat pozornost od rukou a scandiálně motivačními pomůckami, do kterých udelejte svoje kočičí mazno ze srdce bezpečnejch kolen alespoň dobrou ještěrce či myšiky podobu.

Závěrem

Nyní už snad víte, proč vaše kočka kouše při mazlení. Má tolok možností, ale pevně věříme, že společnými silami dokážeme]|valit tento problém najležet ve správořit příjemné stránku právech navzájemnosti. Sladěné hodnotě, která edits naše mazlíc případě solved!

MilujemeApple » Blog » Proč kočka kouše při mazlení? Zjistěte, co se skrývá za tímto chováním