Objeměte zdravější životní styl s nízkosacharidovými potravinami

Jarmila Marešová

Dnešní svět je plný různých stravovacích trendů a filozofií, ale jedna z nich se stále více ukazuje jako klíč ke zdravému životu – nízkosacharidová dieta, známá také jako low carb potraviny. Tyto potraviny jsou vhodné nejen pro hubnutí, ale také pro udržení celkového zdraví a prevenci mnoha chronických onemocnění.

Jak funguje nízkosacharidová dieta?

Nízkosacharidová dieta spočívá v omezení konzumace sacharidů a nahrazení jich bílkovinami a tuky. Při tomto typu stravování dochází k snížení hladin cukru v krvi a inzulínu, což má za následek vyšší spalovaní tuků a posiluje metabolismus. To vede pak k redukování váhy a zlepšení celkového zdravotního stavu.

Nejoblíbenější nízkosacharidové potraviny

 1. Maso: Vyznačuje se vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů. Ideální jsou libové kousky hovězího, vepřového nebo kuřecího masa.
 2. Ryby: Jsou bohaté na bílkoviny a zdravé tuky, zejména omega-3 mastné kyseliny. Sáhnout můžete po lososovi, tuňákovi nebo pstruhovi.
 3. Vejce: Snadno se připraví různorodé pokrmy s vejci, jsou bohaté na proteiny a nabízí velké množství živin důležitých pro zdraví.
 4. Zelenina: Zelenina s nízkým obsahem sacharidů je ideálním zdrojem vitaminů, minerálů a antioxidantů. Doporučujeme brokolici, špenát, rajčata či papriku.
 5. Ořechy a semínka: Poskytují zdravé tuky, bílkoviny a vlákninu, mají nižší obsah sacharidů. Zařaďte do svého jídelníčku například vlašské ořechy, mandli nebo sezamová semena.
 6. Mléčnés produky: Kejru patří například jogurt, cottage syr či kvalitní sýry s nízkým obsahem sacharidů, poskytující bílkoviny a vápník.
 7. Avokádo: Toto ovoce je bohaté na zdravé tuky, vitamíny E a K, draslík a vlákninu. Avokádo můžete konzumovat jak samotné, tak jako součást různých pokrmů.

Vliv nízkosacharidových potravin na zdraví

Studie ukazují, že nízkosacharidová dieta může být přínosem pro:

 • Zlepšení hladiny glukózy v krvi, což pomáhá předcházet cukrovce typu 2.
 • Snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů, čímž snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.
 • Rychlejší hubnutí než při dietách s vyšším obsahem sacharidů.
 • Zmírňování epileptických záchvatů u dětí a dospělých nereagujících na antiepileptickou léčbu.

Jak zařadit nízkosacharidové potraviny do jídelníčku

Snídaňa

Zahajte váš den snídaní bohatou na bílkoviny, které vás zasytí na delší dobu. Jednoduchým řešením může být omeleta s avokádem a sýrem, nebo mísa jogurtu se semínky a ořechy.

Oběd

Pro oběd si připravte třeba salát s kuřecím masem, avokádem a olivovým olejem, nebo ochutnejte nějaký low carb chléb s lososem a zeleninou.

Večeřa

Potěšit své chuťové buňky večer můžete například nízkosacharidovými varaintami oblíbených pokrmů, jakými jsoupizza s těstem z karlobolky, nebo těstoviny ze zucchini či konopných špagetách. Nezapomeňte také na porci zeleniny a kvalitní bílkoviny jako ryby nebo libové maso.

Svačina a dezerty

I pro svačinu nebo sladkou odměnu existuje řada možností mezi nízkosacharidovými potravinami. Chopit se můžete vlašských ořechů nebo jiných ořechů, syrové tyčinky, nebo si připravit zdravou sušenku ze dvou ingrediencí,jako banánu a kokosové mouky.

Nízkosacharidové potraviny tedy nabízí širokou plejádu možností pro ty, kteří touží po zdravějším životním stylu či snížení svoji energetické váhy. Zmíněné návrhly jak zařadit low carb potraviny do svého jídelníčku jsou pouze základem a inspirací, kterou je nutno dále rozšiřovat podle osobních preferencí každého jedince, ale i tohoto článku byste měli získat alespoň orientační představu o tomto stravovaném trendu.

MilujemeApple » Blog » Objeměte zdravější životní styl s nízkosacharidovými potravinami