Konec mýtu o 8 hodinách spaní: Kolik spánku skutečně potřebujete?

Jan Šerých

V dnešní uspěchané době lidé často zažívají stres a únavu, což vede k otázce, kolik spánku opravdu potřebujeme pro naší pohodu a zdraví. Existující názor je, že 8 hodin denně je ideální délka spánku. Toto číslo může být výchozím bodem pro diskusi, avšak individuální potřeba spánku se liší od člověka k člověku.

Rozumění biologickému rytmu a jeho vlivu na spánek

Spánek je nezbytný pro tělesné a duševní regenerace. Naše ochota a schopnost zaspat jsou regulovány vnějšími faktory – světlem a teplotou prostředí – ale také naším vnitřním biologickým rytmem. Jednotlivci mají různé typy chronotypů (biologické rytmy), které určují, kdy se cítíme vysoce výkonní a kdy potřebujeme spát.

  • Délka spánku: Neexistuje pevně stanovená délka normalního spánku, ale odborníci doporučují pro dospělé osoby mezi 7 a 9 hodinami spánku za noc.
  • Kvalita spánku: Spánek má různé fáze, z nichž každá má svou zvláštní úlohu. Hluboký a REM spánek je pro nás nejdůležitější, průběh tohoto spánku může být rušen stresem, alkoholem a jinými vlivy.

Individuální potřeba spánku

Některé osoby mají geneticky danou sklon k povaze časných ptáků nebo nočních sov. V jejich případě se doba potřebná pro optimální regeneraci liší od obecně doporučených 8 hodin.

Krátkodobí spáči

Lidé, kteří jsou tzv. krátkospáči (court dormeur), mají tělo nastavené tak, že jim energii postačuje menší množství spánku. Někteří z nich mohou ve dne spát pouze 4-5 hodin, aniž by se cítili unavení. Tento typ spalování je vrozený a není možné ho změnit.

Dlouhodobí spáči

Na druhém konci spektra jsou dlouhospáči, kteří si vyžadují více než 9 hodin nepřerušovaného spánku za noc. Přestože se mohou cítit nadprůměrně unavený, jejich zdravotní stav není nutně ohrožen.

Vliv spánku na fyzické a psychické zdraví

Spánek hraje klíčovou úlohu ve fyziologických procesech těla, které regulují růst, obnovu buněk, a živinový metabolismus. Nedostatek spánku může mít dlouhodobé negativní důsledky pro zdraví:

  • Zhoršení duševních funkcí: Snížená pozornost, riziko rozvoje deprese a úzkosti,
  • Narušení hormonální rovnováhy: Nižší hladiny testosteronu u mužů, riziko onemocnění štítné žlázy,
  • Zvýšení rizika chronických onemocnění: Jeho vysoká četnost může vést ke zvýšení podrážděnosti, zvýšenému tlaku v orgánech, a zhoršení kvality srdce.

Doporučení pro optimalizaci spánku

Existuje několik metod a zvyků, které mohou pomoci zlepšit kvalitu a délku spánku:

  • Dodržování režimu: Udržování pravidelných časů chůze do postele a vstávání, i o víkendech,
  • Vytvoření vhodného prostředí: Tmavý, tichý a mírně chladný pokoj podporuje lepší spánek,
  • Omezování světla před spaním: Přerušení používání elektronických přístrojů a televize alespoň hodinu před spaním. Kontakt se světlem pocházejícím ze zařízení může obnovit spánek.

Konečně je důležité bereme naší individuální potřebu spánku vážně a respektujeme ji. Neschopenka nebo esencialista šperonu nepřinese dobrého nočního odpočinku, naopak oba je možné že budou mít nepříznivé dopady na zdraví.

MilujemeApple » Blog » Konec mýtu o 8 hodinách spaní: Kolik spánku skutečně potřebujete?