Jóga nebo pilates: Jak si vybrat cvičení, které vám bude sedět

Jan Šerých

V dnešní uspěchané době hledáme způsoby, jak se zbavit stresu a udržet tělo i mysl v kondici. Cvičení jako jóga a pilates nabízí mnoho přínosů pro zlepšení flexibility, síly a duševní pohody. Ale které z nich je lepší a jaké cvičení se více hodí právě k vaší osobnosti a potřebám? V tomto článku vám představíme obě disciplíny, porovnáme jejich principy a techniky.

Základní principy jógy

Jóga má své kořeny ve starověké Indii a spojuje rozličné techniky zaměřené na to, aby harmonizovala naše tělo, mysl a ducha. Jejím cílem je najít vnitřní klid prostřednictvím soustředění, relaxace a rovnováhy. Jógové praktiky zahrnují různorodé aspekty, jako jsou fyzické ásany (pozice), pránajáma (ovládání dechu) a meditace.

Pozitivní účinky jógy:

  • Zlepšuje flexibilitu a mobilitu těla
  • Posiluje svalový systém
  • Pomáhá regulovat stres a úzkost
  • Zlepšuje soustředění a schopnost relaxace
  • Rozvíjí duchovní stránku života

Základní principy pilates

Pilates, pojmenovaný po svém zakladateli Josephovi Pilatesovi, je cvičení zaměřené na posilování centrálního jádra, zlepšení flexibility a zvýšení výdrže. Klade důraz na správnou postavu těla a přesný pohyb s co nejmenším násilím. Jeho cílem je dosáhnout harmonické rovnováhy mezi silou a pružností.

Pozitivní účinky pilates:

  • Posiluje hluboké stabilizační svaly
  • Zlepšuje držení těla a koordinaci pohybů
  • Prevence proti bolestem zad a kloubů
  • Osvědčuje se jako rehabilitační cvičení
  • Přispívá k vypracování štíhlé a svalnaté postavy

Jak si stojí jóga a pilates ve srovnání?

Nyní, když známe základní principy obou cvičení, je čas je srovnat. Jóga se zaměřuje více na spirituální složku a harmonii mezi tělem a myslí, zatímco pilates klade důraz na posilování jádra a preciznost pohybů. Ve výsledku lze říci, že obě cvičení mají něco jedinečného, co může přinést užitek různým lidem.

Jóga vs Pilates: Pohyby a techniky

U jógy najdeme široké spektrum pozic, které aktivují celé tělo, a hluboké protahovací zátěže na jednotlivých partiích. Fokus je na uvolnění těla prostřednictvím dynamických, ale i pasivních asan, přičemž se současně pracuje s dechem a meditací. Každá pozice má svůj smysl a účel, ať už jde o posílení, stabilizaci nebo uvolnění.

Pilates naopak upřednostňuje plynulé kombinace pohybů, které jsou navrženy tak, aby oslovily především centrum těla a hluboké stabilizační svaly. Zároveň se pilates věnuje i ostatním částem těla, a proto jsme vystaveni široké škále cviků. Dýchání je klíčové při koordinaci pohybů, což nám pomáhá zaměřit se na preciznost.

Jóga vs Pilates: Úrovně zátěže

Obě cvičení nabízejí různé úrovně zátěže, od začátečníků po pokročilé. Jóga má mnoho forem, které se liší intenzitou, stylizací a postupy. Tím si může vybrat každý podle svých dovedností nebo zájmu o duchovní aspekty jógy.

Pilates rovněž poskytuje pružnost ve volbě zátěže, ale jeho metody jsou více strukturované, a tak se snadněji přizpůsobí potřebám jednotlivců. Navíc, u pilates se dá pracovat s pomůckami jako míč, foam roller nebo reformer, který rozšiřuje spektrum možností a obtížnosti cviků.

Které cvičení je vhodnější pro vás?

Váš výběr mezi jógou a pilatesem by měl záležet na vašich osobních preferencích a cílech. Pokud hledáte aktivitu, která pokrývá spirituální, emoční i fyzické aspekty života, pak by pro vás mohla být vhodnější jóga. Na druhou stranu, pokud toužíte po posilování konkrétních svalových skupin a procvičení celého těla s důrazem na techniku, pravděpodobně oceníte pilates více.

Je také možné, že budete chtít obě cvičení zkombinovat – například ráno začít jógou pro rozvoj flexibility a uvědomění si svého těla, a večer zařadit pilates pro posílení a stabilizaci těla. Nechte se vést vlastním pocitem a odhodláním, jakékoli cvičení vás nakonec přijde navštívit!

MilujemeApple » Blog » Jóga nebo pilates: Jak si vybrat cvičení, které vám bude sedět