Jak prodloužit život vánočního stromku a užít si ho co nejdéle

Jarmila Marešová

Vánoční stromek je nedílnou součástí svátků a lidé rychle nepřijdou na chuť plnovánoční atmosféry bez něj. I přes to nakoupit přírodní vánoční stromek může přinést i spoustu starostí: jak ho zalévat, jaký druh zvolit či jak ho ochránit před okousanými jehlicemi domácích mazlíčků. Tento článek vám představí několik tipů, jak zachovat přírodní vánoční stromek co nejdéle.

Výběr stromku má velký vliv na jeho životnost

Nejlepší způsob, jak zajistit, aby byl váš vánoční stromek svěží a krásný po dobu Vánoc, je investovat čas do správného výběru. Vybrat kvalitní strom s pevnými jehlicemi a syrové, pružné větve bude snáze udržet vlhkost a odolávající zhroucení.

Spruce versus borovice

Při hledání jednotlivých odrůd byste mohli zvážit volbu picea abies, což je nejoblíbenější vánoční stromek známé jako smrk ztepilý. Tento strom má hustotu jehlic, které se při správném zacházení drží pevně na větvičkách.

Pokud chcete něco odolnějšího a dlouhotrvajícího, borovice může být vhodnou volbou, protože jejich jehlice jsou silnější a déle vydrží krásné, i když třeba nedostanou tak pravidelně vodu.

Uchování životnosti vánočního stromku

Byť vám řez špičky stromku prodejce poskytl, je nutné ho po příchodu domů opět trochu zkrátit o 2 – 3 cm. Řezaná plocha se totiž velmi rychle oxidovala vzduchem a snížila možnost průniku vody do stromku. Doma, ihned po okrájení spodní části stromu, pak zavězte váš nový stromeček do odpovídajícího stojanu s funkcí zalévání.

Zalévejte!

Stromky potřebují hodně vody, aby udržely životaschopnost a svěžest. Vánoční stromky mohou spotřebovat až několik litrů vody denně! Abyste předešli usychání jehlic, je tedy potřeba kontrola zásobníku s vodou a pravidelné doplňování tekutiny.

Teplota prostředí

Dalším faktorem ovlivňujícím životnost vánočního stromku je teplota okolního prostředí. Vetšině druhů stromků nevyhovuje intenzívní teplo typické pro naše byty či domy s ústředním topením. Je klíčem udržet pokojovou teplotu co nejnižší a zabránit suchým vzduchem.

Aby se vašemu vánočnímu stromku líbilo co nejdéle, umístěte ho do chladnějšího rohu pokoje a vyhněte se blízkosti radiátorů či kamen.

Jak chránit stromek před domácími mazlíčky

Mnoho majitelů domácích zvířat bojuje s problémem, jak zachovat přírodní vánoční stromek beze šrámy. Tady jsou tedy několik tipů, jak si pomoct:

  1. Umístěte stromek na místo s minimálním přístupem pro zvířata.
  2. Nechte pod stromkem jen malé a lehké dárky, které se snadno hýbou, aby zvíře neztratilo zájem.
  3. Stromek ověšte výše, než jsou okraje, kam by zvířata mohla dosahovat, a jehlice nad touto výška navíc ořezejte. Stačí i 10 cm.
  4. Vyzkoušejte různé ochranné prvky, jako jsou ploty nebo látkové obaly pod nohou.

Taky dbejte na to, co stromek zdobit. Umístěte jen bavlněné a polystyrenové ozdoby, na spodních větvích, které nemají ostré hrany či sklo. Pokud je vaše zvíře velmi zvědavé, nepoužívejte bobule a jedovaté rostliny pro zdobení.

Sklizeň stromku po Vánocích

Pokud jste vašemu vánočnímu stromku dokázali prodloužit životnost, gratulujeme! Nyní je čas jednat slušně a zajistit, aby byl stromek ekologicky a správně zlikvidován. Stromky můžete odebrat do sběrných dvorů či kompostárny.

V některých obcích se navíc pořádají tradiční vánoční akce při kterých je možné zbavování vánočního stromku.

MilujemeApple » Blog » Jak prodloužit život vánočního stromku a užít si ho co nejdéle