Endorfiny – klíč k našemu štěstí: naučte se vyplavovat si je pomocí jednoduchých rituálů

Jan Šerých

V dnešní uspěchané době jsme často vystaveni tlaku a stresu, který může nepříznivě ovlivnit naši psychiku i fyzické zdraví. Přitom existuje způsob, jak povzbudit svou mysl a tělo k produkci endorfinů – tzv. hormonů štěstí. V následujícím článku se dozvíte, co přesně endorfiny jsou, proč jsou důležité a jaké jednoduché rituály můžete využít k jejich vyplavování.

Co jsou endorfiny a proč je potřebujeme?

Endorfiny jsou chemické látky, které vytváří naše tělo za určitých podmínek a zlepšují náladu, odstraňují bolest a působí jako přirozené antistresory. Produkce a uvolňování endorfinů je zajištěno nervovým systémem. Funkcí endorfinů je navazování na specifické receptory v našem mozku, které umožňují odbourávat bolest a navodit pocit euforie.

Endorfiny působí proti stresu a úzkosti

Když se náš organismus cítí v ohrožení, přirozeně reaguje aktivací „boj nebo útěk“ mechanismu. Tento způsob obrany může v krátkodobém horizontu být užitečný, avšak pokud je naše tělo vystaveno dlouhotrvajícím zátěžím, začne se stav napětí projevovat různými zdravotními problémy (např. poruchami imunitního systému či kardiovaskulárními onemocněními).

V tomto případě nastupují endorfiny, které pomáhají snížit úroveň stresu a zmírnit naše negativní emoce a pocity úzkosti. Jakmile endorfiny zaplaví náš mozek, uklidníme se a opět se dostaví chuť do života.

Endorfiny mají analgetický účinek

Méně známým účinkem endorfinů je jejich schopnost tlumit bolest. Ukázalo se, že působením endorfinů dochází ke zvýšení průchodu signálů mezi nervovými buňkami a zároveň ke snížení jejich přenosu, čímž dochází k utlumení bolestivých pocitů.

Aktivujte endorfiny: 5 rituálů pro každodenní život

Chcete-li udržet svoji vnitřní rovnováhu a sjednotit tělo a mysl ve stresujících situacích, neváhejte nasadit následující každodenní rituály:

Sport a pohyb

Pohyb je jednou z nejjednodušších cest k produkci endorfinů. I mírný fyzický výkon, jako je projití se po dlouho trvající práci, zvedání úrovně tohoto hormonu štěstí. Při cvičení, např. běhání nebo jógě, si navíc můžete vdechnout svěží vzduch a nabít tak energii do dalších dní.

Smích a humor

Nenechte se zaskočit nezáživnou atmosférou na pracovišti – raději se obklopte lidmi s pozitivním smýšlením, které zasmát uvádí na pravou míru více než samotný výsledek.

  • Sledujte vtipné komedie nebo čtěte knihy plné humoru a veselí
  • Navštivte divadelní představení nebo koncert oblíbeného komika
  • Dopřejte si smíchovou terapii – smíchydlený workshop, který zaměřen na herecké improvizace a soutěže

Zdravá strava

Nebuďte si jistí, že konzumací jednotlivých druhů potravin můžete ovlivnit hladinu endorfinů. Tyto hormony se totiž stimulují také trávicím systémem.

MilujemeApple » Blog » Endorfiny – klíč k našemu štěstí: naučte se vyplavovat si je pomocí jednoduchých rituálů