Do kdy je pes stále štěně? Klíčové informace o vývoji vašeho čtyřnohého přítele

Jan Šerých

Věděli jste, že způsob, jakým se váš pes chová a vyrůstá, je do značné míry ovlivněn dobou, kdy je stále považován za štěně? Chápání tohoto období v životě našich miláčků nám pomáhá lépe porozumět tomu, co od nich můžeme očekávat a jak pro ně zajistit tu nejlepší péči. Během prvních měsíců jejich života totiž zažívají psí mláďata řadu změn, které mají vliv na jejich fyzický i emoční vývoj.

První etapa: Štěňata od narození do 3 měsíců

Na začátku svého života jsou štěňata úplně bezmocná a takřka přes den a noc spí. Jejich oči se postupně otvírají během 10-14 dnů po narození a potom začínají objevovat okolní svět. Největší důraz je během této fáze kladen na socializaci, která probíhá mezi druhým a osmým týdnem jejich života. V tomto období se vztahují ke svému prostředí a k věcem kolem sebe.

Výživa štěňat v prvním období

Pokud jde o krmení, mléko od matky je nejdůležitější zdroj potravy pro štěňata až do doby, kdy začnou přecházet na pevnou stravu. To se děje ve věku několika týdnů a postupně mohou být přikrmována suchými granulemi speciálně určenými pro štěňata. Důležité je dbát na to, aby mláďata jedla pravidelně a dostatečně.

Druhá etapa: Štěně od 4 do 6 měsíců

Ve druhém období svého života začínají štěňata rychleji růst a rozvíjet své schopnosti. Během tohoto období lze pozorovat jak fyzické změny (například zoubky či svalovou hmotu), tak psychický vývoj. Psi se učí hierarchii a svému majiteli, a naopak, začínají vnímat pokyny, které jim dáváme.

Fyzický a emoční vývoj štěňat

Společně se socializačním obdobím dochází k intenzivnímu růstu a nárůstu váhy, proto je třeba dbát na kvalitní krmení a dostatečný odpočinek. Je také klíčové začít s očkováním a pravidelnými veterinárními kontrolami a zvykat si na přítomnost cizích lidí a dalších zvířat.

Třetí etapa: Štěně od 6 do 12 měsíců

V této fázi by štěňata měla být již plně adaptována na život ve vaší domácnosti a jejich chování by mělo být stabilní. Co se týče velikosti, někteří psi vyrostou do své „dospělé“ podoby, zatímco jiní budou silně sténět či se dokonce nadále rozvíjet. Důležité je vést je ke klidnému a dobře ovladatelnému chování.

Krmení štěňat v třetím období

Jako u dospělých psů je klíčové zajistit vyváženou stravu a pravidelný přísun vody. Po konzultaci s vaším veterinárním lékařem zvažte, kdy je nejlepší přejít na dospělou stravu pro svého psa.

Konec štěněcí fáze: různé rasy, různé potřeby

Poté, co váš čtyřnohý přítel dosáhne věku 12 měsíců, se ve většině případů považuje za dospělého psa. V některých případech však to velmi záleží na konkrétních rasách psů. Menší plemena mají tendenci dříve ukončit štěňecí fázi, protože jejich konečná velikost a hmotnost není tak vysoká jako u těch větších. To ale neznamená, že byste měli zapomínat na péči a výchovu svého zvířete.

  • Mějte na paměti, že vývoj každého individuálního psa se může lišit, a proto je vhodné sledovat jeho potřeby a konzultovat je s odborníkem.
  • Štěněcí období je klíčové pro rozvoj dobrých návyků u psa, takže neváhejte investovat čas a úsilí do jeho výchovy.
  • Naučení se správným návykům bude mít pozitivní dopad na celkový zdravotní stav vašeho psa, jakož i na jeho chování ve společnosti.

Ve všech fázích štěněcího vývoje je třeba pečlivě sledovat potřeby našich malých miláčků. Dodejme jim tu nejlepší péči směrem do světa dospělých psů!

MilujemeApple » Blog » Do kdy je pes stále štěně? Klíčové informace o vývoji vašeho čtyřnohého přítele