Čokoláda a psi: nebezpečná kombinace, které se vyhnout

Jan Šerých

Pes sní čokoládu – co by měl majitel udělat? Jistě jste již slyšeli, že podávání čokolády psům může být nebezpečné. Tento lákavý dezert pro nás, lidi, může způsobit vážné zdravotní problémy pro naše čtyřnohé kamarády.

Otrava čokoládou u psů

Proč je vlastně čokoláda škodlivá pro psy? Skrytá odpověď spočívá ve specifických chemických sloučeninách obsažených v čokoládě. Nejnebezpečnější je teobromin, alkaloid nacházející se v kakau. Pro lidský organismus není teobromin příliš škodlivý, ale u psů může způsobit otravu.

Kromě toho čokoláda obsahuje i další stimulant, kterým je kofein. Kofein sám o sobě může být rovněž nehynutelný pro vašeho psa, a to zvláště v kombinaci s teobrominem. Vybírat tak raději jedině čokoládu pro psy, která neobsahuje tyto škodlivé sloučeniny.

Druhy čokolády a jejich nebezpečí pro psy

Čokoláde není jako čokoládě, a to platí i z hlediska rizika otravy u psů. Různé typy čokolády obsahují různé koncentrace teobrominu, a proto mohou velmi lišit účinky na vašeho psa:

  • Bílá čokoláda: Bílá čokoláda sice obecně nepatří mezi “pravé” čokolády, ale je třeba ji také zmínit. Obsahuje minimální množství teobrominu, a proto je prakticky bezpečná pro psy.
  • Mléčná čokoláda: Mléčná čokoláda obsahuje střední množství teobrominu, přičemž malé množství čokolády by nemělo způsobit vážnější problémy. Nicméně stále vám doporučujme zabránit psám ve snědení této čokolády.
  • Hořká čokoláda: Hořká čokoláda již nese zvýšené riziko otravy, neboť obsahuje vyšší koncentraci teobrominu. I malá dávka může vážně ohrozit vašeho psa.
  • Černá čokoláda a kakaové boby: Nejvyšší hladiny teobrominu mají černá čokoláda a samotné kakaové boby. Tyto typy čokolády představujú pro psy velké riziko otravy.

Příznaky otravy čokoládou u psů

Jak poznat, že váš pes snědl čokoládu? Příznaky otravy čokoládou se mohou objevit jeden až osm hodin po snědení čokolády. Rychlost nástupu příznaků může záviset na věku, velikosti a plemeni psa, ale také na celkovém zdravotním stavu a odolenlivosti organismu.

Mezi běžné příznaky otravy čokoládou patří:

  • Nevolnost a zvracení
  • Průjem
  • Úzkost a nervozita
  • Zvýšená srdeční frekvence a arytmie
  • Přechodná ztráta rovnováhy a koordinace pohybů
  • Sezrání velkého množství čokolády nebo u citlivých psů i menší dávky mohou vést k těmto příznakům zhoršením stavu. Mimo jiné, svalové třesy a křeče, těžké dýchání, horečka, slabost, kóma a dokonce ani smrt.

Odezva majitele v průběhu čas

V případě, že váš pes snědl čokoládu, jak rychle byste měl reagovat? Pokud si toho všimnete ihned, je nejlepší se poradit s veterinářem co nejdříve, aby bylo možné na základě posouzení míry expozice teobrominu a výše rizika navrhnout nejvhodnější lécbu.

Jediným účinným řešéním proti otravě čokoládou je rychlé odstranění toxinů z těla. Čím dříve se budete schopni nad otravou získat kontrolu, tím vyšší šanci váš pes má na plné zotavení.

Prevence je nejlepší lék

Aby se předešlo otravě čokoládou u psů, je třeba dbát na preventivní opatření. Nikdy nenabízejte svému psovi čokoládu jako odměnu a uložte ji mimo dosah psa. Věnujte náležitou pozornost bezpečnosti v kuchyni vy madlete pejska pryč od vyvýšených ploch, které slouží pro skladování potravin a dezertu.

V případě, že chcete svého psa obdarovat nějakou sladkostí, sáhněte po specializovaných čokoládách pro ps bez teobrominu, které jsou k dostání v řadě internetových a specializovaných obchodů.

Pamatujte, že vaše rychlé jednání a zdravotnické intervence mohou být klíčem k úspěšnému zvládnutí situace, jestliže váš pes sní čokoládu. Jednoduchým dodržováním preventivních opatření můžete ochránit svého čtyřnohého miláčka a užít si společné chvíle bez starosí o jeho zdraví.

MilujemeApple » Blog » Čokoláda a psi: nebezpečná kombinace, které se vyhnout