Zimní péče o citlivou pleť: tipy a rady pro zdravý vzhled

Jan Šerých

Zima je obdobím chladného počasí, kdy panují tuhé mrazy, padá sníh a vítr se dere mezi stromy. Všechny tyto faktory mohou negativně ovlivnit stav naší pokožky, zejména pak citlivé pleti, která vyžaduje speciální péči.

Abychom se v těchto chladných obdobích cítili dobře ve své kůži, pojďme se podrobněji seznámit s triky a postupy, které nám pomohou upravit každodenní péči o pleť tak, abychom ji udrželi zdravou, svěží a bez nepříjemných pocitů napnutosti a sucha.

Úprava denní rutiny čištění pleti

V první řadě je dobré přehodnotit náš současný systém čištění pleti. Některé produkty, které používáme během jiných ročních období, mohou v zimě spíše škodit než prospívat, protože mohou naší pokožce odstraňovat přirozené hydratační látky.

Výběr jemného čisticího prostředku

Zamyslete se nad tím, zda váš současný čisticí produkt neobsahuje alkohol nebo agresivní složky. Pro citlivou pleť vyberte přípravek bez parfemace a s jemnými čisticími látkami – například krémová čistící emulze místo pěnivých gelů.

Následné oplachování obličeje teplou vodou

Stejně tak dbejte na to, aby byla voda, kterou si myjete obličej, teplá, nikoliv horká. Horká voda totiž odstraňuje ochranný lipidový film, což může vést k dehydrataci pleti.

Zařazení hydratačních a ochranných produktů do péče

Aby naše pleť bojovala se zimním počasím a střídáním teplot ve venkovním prostoru i uvnitř budov, je potřeba ji podpořit zařazením správných produktů do naší kosmetické rutiny.

Bohatý hydratační krém pro posílení bariérové funkce

Zvážit změnu krému je dobrý nápad. V zimním období je nejlepší volit silnější a hutnější konzistenci, jako jsou krémy na bázi ceramidů či tuků, které dokážou utvořit ochrannou vrstvu na pokožce a zamezí tak nadměrnému úniku vlhkosti.

  1. Ceramidy – přirozená složka epidermis, které zpevňují buněčné struktury a posilují bariérovou funkci
  2. Mastné kyseliny (omega-3) – napomáhají redukci zánětu a podporují správnou hydrataci pleti

Noční péče pro regeneraci pleti

Na noc můžeme aplikovat speciální noční balzámy s komplexem vitaminů (A,C,E), které výrazně pomohou především unavené pokožce. Vitamin A stimuluje produkci kolagenu, vitamín C chrání proti oxidativnímu stresu a vitamín E má silné hydratační účinky.

Aktivace microcirculatory prvků

Ke zdraví pleti patří také její schopnost dobře prokrvit se – v zimě totiž snadno dochází ke zpomalení mikrocirkulace. Usnadnit tok krve ve vrchních vrstvách pokožky může například masáž obličeje.

Masáž obličeje pro povzbuzení krevního zásobení

Zkuste si občas udělat obličeji ruce teplou vodou a na několik sekund krouživými pohyby promnout zuřivě obličej. Tímto postupem aktivujete přítok krve do epidermis, čímž ovlivňuje nutrition and oxygen supply.

Ochrana pleti před vnějšími vlivy

Správná péče o citlivou pleť v zimě by neměla zahrnovat pouze změnu produktů, ale také pokusit se minimalizovat kontakt s agresivním vnějším prostředím.

Úprava šatníku na ochranu obličeje před mrazem

Věnujte pozornost vašemu šatníku – snažte se nosit bundy a kabáty s vysokým límcem nebo šály, které zakrývají co největší část obličeje.

Opatrné přizpůsobení teplotám uvnitř budov

Přechod mezi extrémy (studený vzduch venku a horké vytápění uvnitř budov) je velmi náročný pro pleť. Zkuste se vyhýbat přímému účinku zdrojů tepla (radiátory, kamna), aby nedocházelo k přehřívání a zvýšenému vysychání pleti.

Nápojový režim jako důležitá součást péče o citlivou pleť

Pití dostatečného množství tekutin má podstatný vliv na stav naší pokožky. Voda dodává hydrataci nejen tělu, ale také pokožce a napomáhá její přirozené vitalitě.

Konzumace zeleného čaje pro antioxidanty

Zdobte svůj pitný režim o šálku zeleného čaje denně, který obsahuje silné antioxidanty ochrana pleti před volnými radikály, které jí škodí.

MilujemeApple » Blog » Zimní péče o citlivou pleť: tipy a rady pro zdravý vzhled