So. Zář 23rd, 2023

Čína plánuje poskytnout jednomu z hlavních výrobců čipů v zemi 1,9 miliardy dolarů (42 miliard Kč). Chce tak podpořit odvětví, které strádá kvůli americkým sankcím, což ohrožuje ambice Číny v této oblasti, píše Bloomberg.

Čínský Veřejný investiční fond v oblasti národního průmyslu integrovaných obvodů se částku zavázal poskytnout firmě Yangtze Memory Technologies Co (YMTC).

Krok přichází v době, kdy americké ministerstvo obchodu v prosinci přidalo YMTC spolu s dalšími 35 firmami na černou listinu společností, které musí získat povolení, aby mohly pro své produkty využívat americké technologie.

Podle americké administrativy existuje „značné riziko“, že se tyto společnosti „účastní činností, které jsou v rozporu s národní bezpečností“ Spojených států.

V úterý pak v USA začal platit zákon, jehož cílem je oživit tamní polovodičový průmysl plánem pomoci ve výši 40 miliard dolarů (884 miliard Kč).

Společnosti, které z něj chtějí těžit, se však musí zavázat, že v příštích deseti letech nebudou v zemích, jako je zejména Čína, provádět nové investice do oblasti špičkových technologií.

Sužovaný čipový průmysl

Rozsah investice naznačuje, že Peking opět zvyšuje výdaje ve prospěch svého sužovaného čipového průmyslu, který se snaží obejít americké omezování technologií a zároveň se potýká s propadem globální poptávky.

Pomoc Yangtze Memory představuje nejvýznamnější investici fondu v tomto oboru za poslední měsíce, píše Bloomberg.

YMTC se sídlem ve středočínské provincii Chu-pej je jedním z mála čínských výrobců čipů, který konkuruje globálním lídrům, jako jsou jihokorejští giganti Samsung Electronics a SK Hynix.

Stejně jako oni vyrábí paměťové čipy pro využití od chytrých telefonů po servery datových center.

Peking za posledních deset let utratil ve prospěch polovodičového průmyslu miliardy dolarů, aby už nebyl závislý na zahraničním dovozu, napsala agentura AFP.

Peking a Washington vedou o výrobu polovodičů zuřivý boj. Američané své dominantní postavení ve prospěch Číny ztratili.