Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Tvůrce World Wide Webu (WWW) a ředitel konsorcia W3C. Je to právě on, kdo internet rozšířil do celého světa a dal tak vzniknout velkým společnostem, které by dnes bez internetu neexistovali –  Tim Berners-Lee, je ovšem nyní znepokojen situací, jak internet vypadá. Po deseti letech jeho samostatného vývoje ukázal, jak to chce změnit.

Nespočet hackerských útoků každý den, ovlivňování demokaratických voleb, krádeže soukromých dat lidí i nadnárodních společností, tajné kampaně…a to je jen hrstka ze seznamu stížností, které se týkají fungování dnešního moderního internetu.

Internet nové generace

A mezi přední kritiky patří právě otec internetu, Tim Berners-Lee. Na světě snad neexistuje nikdo, kdo by pro internet udělal více, než on. Lidí, kteří tvrdí, že přícházejí s „internetem nové generace“, je opravdu hodně. Když však toté tvrdí zakladatel internetu, který vynalezl onen první internet, nejspíš se vyplatí jej poslouchat. Zvlášť když se zamyslíme nad tím, že nejde jen tak o zbrklý nápad.

„Na začátku panovala na internetu donquichotská éra,“ vypráví Berners-Lee. „Všechno bylo velmi decentralizované. Jednotlivec měl skutečně v rukou vše. Nebyla tu žádná centrální autorita, kterou byste museli žádat o svolení něco vyzkoušet. Tento pocit individuální svobody, to je něco, o co jsme přišli.“

Lidé by si měli uvědomovat, že se internet může stát nástrojem porozumění, ale i snadným nástrojem zkázy. Jak sám popsal, když si sám pomyslí, že internet je zneužitelný k manipulaci, cenzuře nebo šmírování, je mu z toho prý nevolno.

„Ukazuje se, že internet lidstvo zklamal tam, kde měl lidstvu pomoci. Postupná centralizace internetu, která vyplývá například z dominantního postavení velkých internetových firem, má za následek „fenomén, který jde přímo proti zájmům lidí“, myslí si Berners-Lee.

Solid

Podle tohoto velkého muže již situace dospěla do bodu, kdy je nutné hledat změnu. On sám tomu chce přispět svým projektem Solid. „Internet se stal ohromně důležitou součástí našich životů. Úkolem technologů by nemělo být jen přidávat nové funkce. Protože se na internetu odehrávají naše nejosobnější věci, soukromé věci, lékařské záležitosti, uvědomujeme si, že je to něco jako lidské právo,“

„Solid mění současný model, ve kterém uživatelé musí předat svá data digitálním obrům, aby výměnou za tato data obdržela požadovanou službu,“ vysvětluje Berners-Lee. „Jak už jsme zjistili, to není v nejlepším zájmu uživatelů.“

Solid není novým internetem, běží na technologiích současného internetu. Dává však uživatelům volbu ohledně toho, jaká data budou kde uložena a koho k nim uživatelé pustí. Velým mottem projektu je „osobní osvobození skrze osobní data“.

Na závěr tohoto článku bych chtěl jen říct, že soukromá data nejsou jen obrázek, který nahrajete na Facebook, nebo status, který na něj napíšere, ale je to i historie toho, které obrázky jste si na Facebooku prohlíželi, jak dlouho, na které výsledky jste kdy na Googlu klikli nebo kolika lidem jste koupili dárek přes Alzu či eBay.

Vynálezce WWW

Vynálezce WWW

Vynálezce WWW

Vynálezce WWW

 

Zdrojem pro tento článek se stal server iDNES.cz, děkujeme.

https://technet.idnes.cz/tim-berners-lee-internet-web-solid-d52-/sw_internet.aspx?c=A181016_132706_sw_internet_pka

https://technet.idnes.cz/tim-berners-lee-internet-web-solid-d52-/sw_internet.aspx?c=A181016_132706_sw_internet_pka

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.